ПРОЕКТИ У ДОМА
Създайте си собствено домашно студио
Открийте творческите възможности на светкавицата и заснемайте зашеметяващи портрети с ограничен бюджет.
ПРОЕКТИ У ДОМА
Не би ли било чудесно да имате конфигурация като в студио с професионални светлини, като софтбокс за мека, разсеяна светлина и прожекторна лампа за насочена светлина, където си поискате? И когато снимате дивата природа в градината, не бихте ли искали да имате универсална стойка, върху която да поддържате фотоапарата си стабилен на всяка повърхност? Вместо да инвестирате много пари в аксесоари като тези, опитайте да направите свои собствени!
В тази статия ще ви покажем как да използвате предмети от ежедневието, за да направите аксесоари, които можете да използвате с вашия фотоапарат Canon и съществуващо оборудване, за да добавите творчески ефекти и да развиете фотографските си умения.
Нуждаете се от:
Изрежете парче здрав картон така, че да прилегне плътно около вашата светкавица Speedlite. Той трябва да обхваща около два пъти дължината на огънатата част на светкавицата. Залепете с тиксо плътно. Извадете светкавицата Speedlite и изрежете по четирите ръба до половината от дължината на тръбата, след което огънете изрязаните части навън.
Вземете пластмасовата стойка от вашата светкавица Speedlite и я залепете към картонената кутия (увийте тиксото няколко пъти и след това пробийте отвор в тиксото за резбата, за да можете по-късно да прикрепите пластмасовата стойка към статива). След това закачете два ластика към две от огънатите навън изрязани части, така че да могат да се използват за закрепване на вашата светкавица Speedlite към картонената тръба.
Поставете края на тръбата в центъра на голямата си картонена кутия (колкото по-голяма е кутията, толкова по-разсеяна ще бъде вашата светлина) и очертайте около нея. Изрежете три от страните на очертаната зона, след което сгънете четвъртата страна, за да създадете единичен капак. Прекарайте тръбата за светкавицата Speedlite през отвора отвътре (като не забравяте да издърпате и ластиците навън). Залепете четирите огънати навън капаци на тръбата за Speedlite към вътрешната страна на кутията и залепете единичния капак на кутията към външната страна на тръбата.
Облепете вътрешността на кутията с отразяващо фолио. Първо облепете с фолио горната и долната стена на кутията, след което направете два наклонени странични панела, като залепите краищата на два листа фолио близо до центъра на кутията от всяка страна. Изпънете добре фолиото, като го издърпате от кутията и го закрепите така, че да получите триъгълна кухина между фолиото и кутията. Наклонените панели ще помогнат за насочване на светлината. Залепете хартия за печене или оризова хартия върху предната страна на кутията. Вашият софтбокс тип ?направи си сам“ вече е готов за използване. Закрепете го на стойка или статив чрез пластмасовата стойка за светкавица Speedlite и вкарайте своята Speedlite в тръбата, закачайки я с ластиците, за да я фиксирате.
Поставете софтбокса откъм едната страна и малко над лицето на вашия обект. Можете да задействате светкавицата Speedlite в софтбокса или чрез друга светкавица Speedlite на Canon, прикрепена към чехълчето на фотоапарата, или чрез предавател за светкавици (например Canon ST-E3-RT) или чрез вградената светкавица (на съвместими фотоапарати Canon). Като отправна точка за експонацията задайте ръчен режим на фотоапарата, скорост на затвора 1/200 s, ISO 100 и отвор на диафрагмата f/5.6. Задайте ръчно една осма от максималната мощност на светкавицата и след това заснемете пробен кадър. Ако изображението изглежда прекалено ярко или тъмно, регулирайте мощността на светкавицата или отвора на диафрагмата, докато постигнете правилната светлина.
Нуждаете се от:
Ще ви трябва цилиндрична тръба, достатъчно голяма, за да обхване главата на вашата светкавица Speedlite, като например цилиндрична кутия от чипс или, в нашия случай, гризини. В идеалния случай кутията трябва да има метална облицовка, защото това помага за отразяването на светлина по дължината на тръбата. С помощта на макетен нож или ножица отрежете края на тръбата.
Поставете тръбата върху главата на вашата Speedlite. Ако диаметърът не е съвсем точен и тръбата не пасва плътно и не остава на мястото си, тогава използвайте тиксо, за да я закрепите. След това прикрепете светкавицата Speedlite към пластмасовата й стойка, след което я монтирайте към винта на стойка за лампа или статив.
Трябва да задействаме светкавицата Speedlite дистанционно или чрез друга светкавица Speedlite, монтирана към фотоапарата, или чрез предавател за светкавици. Освен това много модели фотоапарати на Canon също ви позволяват да контролирате съвместими светкавици Speedlite чрез вградената светкавица на фотоапарата – не само за задействане на светкавицата Speedlite, но и за задаване на мощността на светкавицата. Направете няколко пробни снимки, за да се уверите, че светкавицата работи правилно.
За осветяване отзад поставете светкавицата Speedlite зад обекта от едната страна, обърната към обекта и фотоапарата. Тъй като светлинният ни лъч е доста тесен, важно е да настроим ъгъла правилно. Може да е от помощ използването на функцията за пилотна светкавица на Speedlite (натиснете и задръжте бутона за тестване) или като алтернатива можете да използвате приложението Canon Camera Connect, за да заснемете тестови снимки от вашия смартфон, докато нагласите позицията на светкавицата. Снимайте обекта си на обикновен фон – завеса или чаршаф е добър избор – и използвайте контрастен цвят, за да гарантирате, че обектът ви изпъква.
Ето добра отправна точка за вашата експонация: изберете режим за ръчна експонация на фотоапарата и задайте ISO 100, скорост на затвора 1/200 s и отвор на диафрагмата f/8. След това поставете светкавицата в ръчен режим и намалете мощността на 1/32. Заснемете пробен кадър. Ако изображението е твърде светло или тъмно, тогава просто намалете или увеличете мощността на светкавицата, за да постигнете добър резултат. Позиционирайте обекта си странично за драматичен кадър в профил, след което започнете да снимате.
Нуждаете се от:
Вземете чифт стари панталони и отрежете един от крачолите. Ще ви трябва парче с дължина от около 30 cm. След това вземете иглата и конеца (или шевната машина) и зашийте отвора от единия край. Зашийте и другия край, но оставете малък отвор от няколко сантиметра.
Вземете опаковка леща или подобна зърнена храна, като например ориз, и я изсипете в отвора (една фуния би била удобна – можете да направите такава от лист хартия А4, ако е необходимо). Напълнете торбата почти до пълния й капацитет, след това вземете иглата и конеца отново и зашийте отвора, за да запечатате храната в торбата. Вашата ръчно изработена мека поставка вече е готова за употреба.
Вашата мека поставка може да бъде чудесна за подпиране на дълги обективи. Не само, че по-дългите обективи могат да бъдат тежки за продължително държане, но и колкото по-дълго е фокусното разстояние, толкова по-тесен е зрителният ъгъл, така че всякакви леки движения ще оказват голямо въздействие. Вашата мека поставка ще ви помогне да предотвратите заклащане при снимане с по-големи фокусни разстояния. Ако подобно на Canon EF 70-200mm f/2.8L IS III USM тук вашият обектив има стабилизатор на образа, тогава е най-добре да го включите и при снимане без статив.
Поставянето на фотоапарата ви ниско до земята често може да ви даде необичайна перспектива, но може да бъде сложно да снимате от толкова ниски ъгли. Можете да използвате вашата ръчно изработена мека поставка, за да подпирате обектива, докато композирате снимката, а също така можете да променяте формата й според необходимия ъгъл на фотоапарата. Фотоапарат с подвижен екран като Canon EOS 250D тук също е полезен, тъй като е трудно да заснемете снимка чрез визьора от толкова нисък ъгъл. Можете също да използвате приложението Canon Camera Connect, за да управлявате фотоапарата дистанционно чрез телефона си.
Проследяването на движещи се обекти с дълъг обектив може да бъде сложно, особено малки градински диви животни, като например пчели. Тъй като вашата мека поставка поддържа фотоапарата ви, но не го фиксира, това ще ви помогне да постигнете стабилност, но ще ви позволи да следвате движението. Също така е важно да настроите автофокуса си за движещи се обекти. Проследяването на обекта чрез екрана на Canon EOS 250D улеснява фокусирането на пчелите тук.
Написано от James Paterson
Разделът ?Вдъхновете се“ важен източник на полезни фотографски съвети, съвети за купувача и проницателни интервюта – всичко, от което се нуждаете, за да откриете най-добрия фотоапарат или принтер и да вдъхнете живот на следващата си творческа идея.
Обратно към всички съвети и техникиПРОЕКТИ У ДОМА
Открийте творческите възможности на светкавицата и заснемайте зашеметяващи портрети с ограничен бюджет.
ФОТОГРАФИЯ НА ЗАКРИТО
Опознайте фотоапарата си и се научете да заснемате портрети с киностил, макро изображения и интервални кадри.
ПРЕДМЕТНА ФОТОГРАФИЯ
Открийте как отличената с награди собственичка на малък бизнес Sophie Sellu е използвала предметната фотография в своя полза.